fbpx
Log In

Що змушує нас витрачати гроші: 5 психологічних та економічних теорій

Чи часто буває, що ви дивитеся на якусь річ в своєму будинку і не розумієте, навіщо ви її купили? Чи багато ваших покупок виявилися непотрібними через пару годин, днів або тижнів? Якщо так, то ви далеко не самотні. Більш того, такі необдумані покупки пояснюються конкретними психологічними і економічними теоріями. У цій статті я розповім, що змушує нас витрачати гроші і як приймати більш усвідомлені споживчі рішення.

Що змушує нас витрачати гроші: 5 психологічних та економічних теорій

  1. Відкладена винагорода

Так вже біологічно закладено в людині, що ми швидше віддамо перевагу швидке задоволення зараз, ніж більшу вигоду в майбутньому. Це проявляється, коли ми перехоплюємо нездорову їжу сумнівної якості в першому-ліпшому місці, будучи дуже голодними. Хоча ми могли б потерпіти півгодини до будинку і з’їсти щось здорове і поживне. Або коли ми здійснюємо дорогу покупку поза рамками свого бюджету — тому, що відчуваємо стрес і пригніченість і хочемо якось себе підбадьорити. В обох випадках ми ніби відключаємо на час голову і ігноруємо наслідки — погане самопочуття, зайві кілограми, дірку в бюджеті і почуття каяття.

У психології це явище називається «дисконтування відкладеної винагороди». Це означає, що людина вважає за краще отримати меншу вигоду, але тут і зараз, а не чекати більшої нагороди, але потім.

Саме через ефект «дисконтування відкладеної винагороди» ми схильні витрачати надто багато грошей в моменті і здійснювати «імпульсивні покупки».

Що робити? З цією особливістю можна боротися тільки за допомогою усвідомленості. Потрібно вчитися в подібних ситуаціях брати коротку паузу. Подумати не тільки про ризики, а й про те, що змушує вас в даний момент зробити цю дію — стрес, голод, поганий настрій, сварка з близькими. В цьому випадку добре діє «правило 24 годин»: постарайтеся вмовити себе відкласти покупку на добу. Пообіцяйте собі, що якщо завтра у вас залишиться сильне бажання купити цю річ — ви це зробите. У 99% випадків, ви не повернетеся за покупкою.

  1. Принцип дефіциту

Це економічна теорія, яка пояснює співвідношення між попитом і пропозицією. Чим менше доступна річ — тим бажанішою вона стає. Іноді ми купуємо річ тільки тому, що нам здається, що незабаром вона стане недоступною. На цьому засновані всі маркетингові ходи, на кшталт «обмежена пропозиція», «тільки сьогодні і тільки у нас», «обмежений випуск» і т.д.

Що робити? Знову ж потрібно працювати з усвідомленістю. У сучасному світі поняття дефіциту товарів і послуг вже не актуально. У 99,9% випадків ви завжди зможете знайти такий же товар або 10 його аналогів на ринку. Не варто сліпо вірити маркетологам, мета яких — змусити нас витрачати гроші якомога більше і швидше.

  1. Помилка неповоротних витрат

В економіці є термін «неповоротні витрати». Він означає такі витрати, які організація вже понесла і не зможе повернути. Наприклад, коли компанія вже купила обладнання для якогось процесу. Кошти вже витрачені — і вони не враховуються при прийнятті майбутніх рішень про витрати.

Помилка «неповоротних витрат» можливі не тільки в компаніях, але і в звичайних побутових питаннях. Іноді, через уже понесених витрат в минулому, ми приймаємо не самі розумні рішення. Простий приклад — абонемент в спортзал, вартість якого складається з вступного внеску і щомісячних платежів. Навіть якщо людина не ходить займатися, вона найчастіше не відмовляється від абонемента. Адже тоді втратить вже заплачені за членство гроші.

Витратами можуть бути не тільки гроші, але і час. Коли ми дуже довго ходимо по торговому центру, не знаходячи бажаної речі, ми часто відчуваємо необхідність купити хоч щось. Так як нам шкода часу, який ми вже витратили на пошуки.

Що робити? Намагатися в кожній подібній ситуації зупинятися і говорити собі: «Так, я вже не поверну« неповоротні витрати », але навіщо ще більше збільшувати свої втрати?»

  1. Принцип «заякорінювання»

Це принцип, який працює при купівлі речей зі знижками і по акціях. Припустимо, ми бачимо товар по 300 гривень, який раніше коштував 500 гривень. Ми «якір» на вигоді в 200 гривень. Ми сприймаємо таку покупку, як спосіб заощадити 200 гривень. Хоча по суті це спосіб витратити 300 гривень. Тобто сама по собі знижка не робить покупку вигіднішою, це все одно витрати. Але ми застряємо на «якорі» і приймаємо неправильні рішення.

Що робити? Взяти за правило перед покупкою чогось зі знижкою задавати собі питання: а задумався б я про покупку цієї речі, якщо б на неї не діяла знижка? Якщо відповідь ні — потрібно проходити повз.

  1. Соціальна фасилітація

Соціологами доведено, що, перебуваючи в групі, людина може приймати більш правильні рішення або діяти швидше і ефективніше. Це і є соціальна фасилітація. Цей принцип діє, наприклад, на спортсменів: один плавець пропливе гірше, ніж разом з іншими плавцями.

Але в грошових питаннях це працює проти нас. Найочевидніше цьому підтвердженню — аукціони. Боротьба за товар провокує нас витрачати більше. Конкуренція ускладнює нам прийняття оптимального рішення.

Не обов’язково брати участь в аукціонах, щоб відчути на собі ефект соціальної фасилітації. Досить просто здійснювати покупки разом з іншими людьми: дивлячись на інших людей, ми витрачаємо більше і легше розлучаємося з грошима. З цієї причини груповий шопінг — не дуже гарна ідея.

Що робити? По можливості уникайте витрат в групі і завжди думайте, чи адекватна ціна товару.

Ведення бюджету — ефективний інструмент боротьби з усіма перерахованими когнітивними спотвореннями і психологічними ефектами. Коли ви знаєте в конкретних цифрах, скільки ви можете собі дозволити витрачати в кожній категорії — вам легше втриматися від спокуси спонтанної покупки. Коли у вас є чіткий план по накопиченню на щось дійсно важливе — вам легше відмовитися від миттєвого бажання. А ще спрацьовує ефект «сорому перед самим собою»:

ви рідше будете здійснювати непотрібні покупки, якщо знаєте, що ввечері вам цю витрату доведеться зафіксувати в статті витрат. Спробуйте вести бюджет в програмі  бухгалтерія і переконайтеся, що це ефективний інструмент боротьби з непотрібними витратами.

А з якої причини ви іноді робите нерозумні покупки? Знаєте ще якісь психологічні ефекти, які змушують нас витрачати гроші? Пишіть в коментарях.

ratings_users:
1
ratings_score:
5
ratings_average:
5
views:
109