
Фінансові цілі можуть бути різними. Невеликі, пов’язані з вашими поточними потребами. Масштабні, орієнтовані на далеке майбутнє. І маса проміжних варіантів. Давайте розберемося, як ставити різні типи цілей, щоб завжди добиватися результатів.
Фінансові цілі: вчимося ставити і виконувати
- Розбираємося зі своїми істинними бажаннями і пріоритетами
По-перше, потрібно добре подумати, що є саме вашими цілями. Відсікти те, що нав’язане суспільством і близькими. Розібратися з глибинними бажаннями. Адже справжня мета повинна вас дійсно надихати. Тому гарненько поміркуйте над своїми цінностями та пріоритетами. Кому-то надзвичайно важливе почуття безпеки. Тоді варто на перший план висунути формування фінансового резерву. Хтось хоче повністю забезпечити своїх дітей, коли вони виростуть. Когось задушили борги, і головне зараз — швидше позбутися від них. Хтось по-справжньому може бути щасливий, багато подорожуючи. А комусь важливо побудувати будинок своєї мрії. Головне, щоб це були саме ВАША мета, без оглядки на статус, суспільство і тиск близьких.
- Формулюємо цілі
Незалежно від того, яка ваша мета, її потрібно чітко сформулювати. Стара добра концепція SMART вам в цьому допоможе. Цілі по SMART повинні бути:
S — specific (конкретними)
M — measurable (вимірними)
A — achievable (досяжними)
R — relevant (значимими, відповідати вашим цінностям)
T — time-based (обмеженими в часі)
Ось приклад поганого і гарного формулювання мети по SMART:
ПОГАНО: Хочу класну машину
ДОБРЕ: Купити Audi A6 до 2021 року, не влазячи у борги і кредити
- Записуємо всі фінансові цілі
Використовуйте таблицю EXCEL або звичайний блокнот. Зафіксуйте там всі свої цілі. Проставте у кожної пріоритет, дату досягнення і необхідну суму.
- Розробляємо план досягнення кожної цілі окремо
Тут ми прораховуємо, скільки нам потрібно відкладати щомісяця, щоб досягти мети до передбачуваної дати. Якщо мета довгострокова, обов’язково враховуйте інфляцію в плануванні.
- Перевіряємо досяжність цілей
Отже, у нас є список всіх цілей, план їх досягнення і конкретна сума, необхідна щомісяця для кожної мети. Тепер ми можемо оцінити досяжність наших амбіцій. Порахуйте, яке в цілому фінансове навантаження буде потрібно для задоволення всіх ваших фінансових мрій. Якщо сума реальна — вітаємо! Залишається тільки діяти згодна з розробленим планом. Якщо немає, читайте далі.
- Підганяємо мету під реальність, а реальність — під цілі
Якщо загальна сума заощаджень буде вищою ваших можливостей, треба подумати над коригуванням плану.
Пройдіться ще раз за програмними цілями. Чи є такі, від яких можна відмовитися? Яким можна перенести термін виконання? Або які можна втілити, витрачаючи менше коштів?
Потім подумайте про оптимізацію своїх витрат. Коли є чітка мета, то завжди легше відмовити від безглуздих витрат. Щоб зрозуміти, де і скільки ви зможете зберегти, потрібно регулярно вести свій бюджет і аналізувати витрати. У цьому вам допоможе програма по бухгалтерії. Скорочуючи дрібні і непотрібні витрати, ми наближаємося до великих і важливим фінансовим цілям.
А тепер проаналізуйте свої можливості зростання. Можливо, настав час змінити роботу? Домовитися про підвищення? Взяти додаткові обов’язки? Або здати порожню другу квартиру? Подумайте, які ще можливості для активного і пасивного доходу у вас є.
Коли ви виконали всю цю роботу, зафіксуйте зміни в вашому фінансовому плані. Заведіть трекер досягнення ваших фінансових цілей і кожен місяць відзначайте прогрес. Перечитуйте ваші цілі, тримайте їх перед очима, щоб не втрачати фокус. Але пам’ятайте, що в той же час, ваші фінансові цілі можуть видозмінюватися. Не бійтеся коректувати свій план згідно зовнішнім обставинам або внутрішніх змін пріоритетів.
А як ви ставите фінансові цілі? Розкажіть в коментарях.
Або пройдыть по посиланю і зареєструйтеся на безкоштовний вебінар «Про гроші».
- ratings_users:
- 1
- ratings_score:
- 5
- ratings_average:
- 5
- views:
- 80